Wydarzenia w roku 2017

Obóz sportowo-rehabilitacyjny

W dniach od 25 listopada do 3 grudnia 2017 roku byliśmy organizatorami obozu sportowo- rehabilitacyjnego. Obóz odbył się w ośrodku rehabilitacyjno wypoczynkowym „WIELSPIN” w Wągrowcu. Uczestnikami były osoby niepełnosprawne ze schorzeniami narządu ruchu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda, uczestniczyć w aerobiku na siedząco czy też spróbować pokonać liczącą ok 10 km ścieżkę spacerową wokół jeziora.
Najbardziej aktywna była grupa grająca w bocce oraz zespół tańca na wózkach.
Ci pierwsi wzięli udział w turnieju bocce odbywającym się w miejscowości Skoki gdzie drużyna naszego stowarzyszenia w składzie: Józef Nowotnik, Beata Iglińska oraz Alina i Marian Gudzowscy zajęła wysokie 4 miejsce.
Tancerze na wózkach dali pokaz swoich umiejętności podczas uroczystego koncertu, który odbył się 1 grudnia w sali balowej ORW „Wielspin”. Koncert uświetnił swoim występem Wągrowiecki Chór Kameralny a dla licznie zgromadzonej widowni tańczyli: Zofia Koszela, Anna Szafratowicz, Elżbieta Żwirko, Czesława Merda, Zbigniew Grad, Jerzy Soboń oraz Larysa i Eugeniusz Skarupa.
Nie zabrakło również rozrywek tj. wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej.
Zdjęcia z opisanego wydarzenia autorstwa Elżbiety Gaińskiej i Aliny Gudzowskiej w naszej galerii.

Obóz sportowo rehabilitacyjny odbył się dzięki wsparciu finansowemu, miasta Zielona Góra, gminy Świebodzin oraz województwa Lubuskiego

Turniej boccii

10 czerwca br na sali gimnastycznej Zespołu Szkól Ekologicznych w Zielonej Górze zawodnicy naszego stowarzyszenia po raz pierwszy wystartowali w turnieju bocce. Turniej został zorganizowany dla nas przez Integracyjny Klub Sportowy "Zieloni", który już od 5 lat zajmuje się tą dziedziną sportu. "Zieloni" oczywiście wygrali ten turniej ale tuż za nimi uplasowały się 3 nasze drużyny. Emocji i dobrej zabawy nie brakowało.

Zdjęcia z tego wydarzenia wykonane przez Agnieszkę Żwirko w naszej galerii.

Pokaz

27 maja 2017 roku mieliśmy przyjemność wystąpić z pokazem tańca podczas II Integracyjnych Mistrzostw Polski Akademickich Zespołów Sportowych w Boccia. Zaprezentowaliśmy 2 w bloki taneczne. W pierwszym taniec na dwie pary tzw. Combi a w drugim bloku znalazły się tańce cygańskie. Pokaz spotkał się z dobrym przyjęciem widzów. Krótki fotoreportaż z tego pokazu w naszej galerii.

Wleń 2017

W dniu 7 maja br. w miejscowości Wleń odbył się XXVI Memoriał uliczny im. Michała Fludra. W memoriale uczestniczyli również zawodnicy niepełnosprawni w tym z Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu. Jak co roku byliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy. Kobiety miały do pokonania dystans 2 km, natomiast panowie 4km. I tak wśród pań zwyciężyła Anna Szafratowicz ze Świebodzina przed Elżbietą Żwirko z Zielonej Góry i Zofią Koszelą (Świebodzin). Czwarta była Regina Olszewska przed Danutą Witkowską (również ze Świebodzina). Wśród mężczyzn w kategorii wózków zwykłych pierwszy był Zbigniew Grad przed Wieslawem Dylewskim( obaj z Zielonej Góry) i Zenonen Sokołem z Wrocławia. W kategorii wózków wyczynowych na dystansie 10 km zwyciężył Jerzy Soboń ze Świebodzina. Warto zaznaczyć, że zawodnicy stowarzyszenia uczestniczą w tym memoriale począwszy od 1992 roku. Fotki z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.

Warsztaty zdrowego stylu

W dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2017roku, podczas długiego majowego weekendu, spotkaliśmy się na naszym tradycyjnym zlocie rekreacyjno-sportowym. Zjechaliśmy się w Ośrodku Rehabilitacyjno Wypoczynkowym WIELSPIN w Wągrowcu. Podobnie jak w ubiegłym roku celem naszego zlotu było przeprowadzenie warsztatów zdrowego stylu życia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda, uczestniczyć w aerobiku na siedząco czy też spróbować pokonać liczącą ok 10 km ścieżkę spacerową wokół jeziora. Były również pogadanki na temat zdrowego sposobu odżywiania oraz naturalnych metod leczenia Nie zabrakło również rozrywek tj. wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej. Zdjęcia z warsztatów w naszej galerii.

Setna rocznica urodzin dr Wierusza

27 kwietnia 2017 w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Dr Lecha Wierusza w Świebodzinie odbyła się uroczystość z okazji 100 Lecia urodzin Patrona Szkoły. Przybyło wielu gości: żona Doktora Pani Zuzanna Wierusz z córkami, Starosta świebodziński, nauczyciele i wychowawcy z Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno Ortopedycznego. Dużą grupą przyjechali także zrzeszeni w stowarzyszeniu OPTY byli pacjenci Ośrodka w Świebodzinie. Andrzej Medyński prezentował swoją nową książkę pt. "Tu był mój dom - Era Doktora Wierusza w Świebodzińskim Ośrodku". Janina Ochojska w swoich wspomnieniach przedstawiła sylwetkę Doktora. A w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie szkoły oraz Zespół Tańca na Wózkach naszego stowarzyszenia. Warto zaznaczyć, że kilkoro czlonków naszego zespolu oraz wielu innych czlonków stowarzyszenia bylo pacjentami dra Wierusza.

Więcej zdjęć oraz informacji na temat tej uroczystości można na znaleźć na stronie grupy Opty pod adresem: http://opty.info/