Wydarzenia w roku 2014

Uroczystości w Specjalnym Ośrodku w Świebodzinie

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świebodzinie obchodzono dzień patrona szkoły. Nasz Zespół został zaproszony aby uświetnić te uroczystości.

Wywiad Radia Eska

W dniu 20 marca 2015r red Piotr Kuśnierz z Radia Eska przeprowadził wywiad z członkami naszego Zespołu. Oto jego treść w postaci pliku mp3:

Wągrowiec 2014

W dniach od 08-17.12.2014.r zorganizowano w Ośrodku Rehabilitacyjno Wypoczynkowym „Wielspin” w Wągrowcu obóz ogólnorozwojowy połączony z warsztatami tanecznymi dla osób poruszających się na wózkach. Warsztaty taneczne prowadziła Pani Mirosława Cieśnik. Tam też nastąpiło ostateczne opracowanie choreografii układu do utworu „Everynight” grupy Esin Engin. Układ został zaprezentowany dwukrotnie podczas pokazów w dniach 14 i 15 grudnia w dużej sali konferencyjnej Ośrodka Wielspin.
14.12.2014 Zespół wystąpił w mocno ograniczonym składzie i dlatego mogliśmy pokazać tylko cztery utwory w dwóch blokach. W przerwach pokazu, publiczność miała niebywałą okazję posłuchać Wągrowieckiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Andrzeja Kaliskiego
Następnego dnia naszą publicznością byli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im Mikołaja Kopernika. Występ wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów i wychowawców a po jego ukończeniu uczniowie zadawali tancerzom pytania związane z tańcem na wózkach. Kilkanaście zdjęć dokumentujących pobyt znajduje się w galerii.
autor zdjęć Ryszard Sobczak

Pokaz dla szkoły

autor filmu K Dopierała

Świebodzin 2014

W sobotę 20 września 2014r Stowarzyszenie Lecha Wierusza w Świebodzinie zorganizowało kolejny, czterdziesty już Zlot Grupy "Opty". Jubileuszowa uroczystość odbyła się w sali widowiskowej domu kultury. Część artystyczną zapewniła uczestnikom nasza grupa taneczna.

Pełny fotograficzny opis tej uroczystości znajduje się na: https://plus.google.com/photos/101554044322399750375/albums/6063459435659140017

Z tej też strony pochodzą zdjęcia w galerii - autor Agnieszka Kubiak.

Międzywodzie 2014

W dniach od 28 sierpnia do 11 września 2014 już po raz piąty organizowaliśmy nasze warsztaty taneczne w Ośrodku Rehabilitacyjnym RELAKS w Międzywodziu. Pogoda i tym razem dopisała i słonecznych dni nie brakowało. Codziennie odbywały się zajęcia zespołu tańca na wózkach na których przygotowywaliśmy się do występu w Domu Kultury w Świebodzinie przewidzianym na 20 września. Oprócz zajęć tanecznych uczestnicy zgrupowania korzystali z zabiegów oferowanych przez ośrodek oraz z uroków nadmorskiej plaży i morskich kąpieli. Ponadto przeprowadzone zostały zawody w bocci oraz tenisie stołowym. Z atrakcji kulturalnych najciekawsze był koncert tria z Białorusi grającego na bałałajkach oraz bal przebierańców. Nie zabrakło też tradycyjnych już kółka "wieśniaczego".
W naszej galerii znajdują się zdjęcia dokumentujące powyższe wydarzenia. Autorami zdjęć są Elżbieta Żwirko, Zbigniew Grad i Piotr Lipiński.
Organizacja warsztatów była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego woj. Lubuskiego, Miasta Zielona Góra, Gminy Świebodzin oraz Spółdzielni "Postęp" .

Festyn w Mostkach

Na zaproszenie organizatorów Festynu Rodzinnego w Mostkach (woj. lubuskie)w dniu 12.07.2014.r wystąpiliśmy gościnnie z pokazem naszych tańców. Jak zawsze publiczność przyjęła nas bardzo serdecznie. Wielu widzów nie ukrywało wzruszenia, ponieważ po raz pierwszy spotkali się z tańcem na wózkach.
Jak zwykle foto w galerii.

Łomianki

Dnia 14 czerwca br. nasz zespół miał okazję zaprezentować się na XVI Mistrzostwach Polski w Tańcu na Wózkach, które odbyły się w Łomiankach koło Warszawy. Tym razem nie braliśmy już udziału w rywalizacji lecz - można powiedzieć - uświetniliśmy te zawody pokazem tańca zespołowego. Pokaz nasz, który miał zupełnie inny charakter niż to co prezentowały pary w tańcu towarzyskim, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Fotoreportaż z tego wydarzenia w galerii.

Wleń 2014

Dnia 11 maja br w miejscowości Wleń odbył się XXIII Memoriał Uliczny im. Michała Fludra. Tradycyjnie już wzięli w nim udział sportowcy niepełnosprawni Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu. I tak panie rywalizowały na wózkach na dystansie 2 kilometrów, natomiast panowie na dystansie 4 kilometrów. Zwyciężyła Anna Szafratowicz przed Zofią Koszelą (obie ze Świebodzina), trzecie miejsce zajęła Elżbieta Żwirko z Zielonej Góry. Wśród mężczyzn I miejsce zajął Zbigniew Grad (Zielona Góra), na drugim był Jerzy Soboń (Świebodzin), a na trzecim uplasował się Wiesław Dylewski (Zielona Góra).

Przełazy 2014

Tradycji stało się zadość - znów gościliśmy w Przełazach. Na początek lało strasznie, ale później pogoda dopisała. Jak zwykle sala kominkowa była okupowana przez trenujących tancerzy. Jednak nie tylko tańcami człowiek żyje - były urocze spacery i wieczorne rozmowy Polaków. Oczywiście Zosia królowała z wędką na pomoście

Ludzie Wolności

Telewizja TVN i „Gazeta Wyborcza” z okazji 25 – lecia odrodzenia wolnej Polski organizują plebiscyt „Ludzie Wolności”. Ma on wyłonić tych bohaterów, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju, demokracji. Ich wybór należy do Was – Czytelników i Widzów.

 

Harmonogram plebiscytu:

  • 28 marca - 25 kwietnia - czekamy na zgłoszenia kandydatów do pięciu kategorii
  • 26 kwietnia - 7 maja - specjalnie powołana Kapituła wyłoni z nadesłanych kandydatur po pięciu finalistów w każdej kategorii
  • 8 maja - uroczyste ogłoszenie 25 finalistów plebiscytu „Ludzie Wolności” na konferencji prasowej
  • 8 maja - 31 maja - SMSowe głosowanie, w którym Polacy wybiorą Człowieka Wolności w każdej kategorii
  • 1 czerwca - uroczyste ogłoszenie laureatów plebiscytu na Gali transmitowanej w TVN

Powołanie Zosi do tak szacownego grona przynosi zaszczyt naszemu Związkowi. Zosi życzymy wejścia do finałowej piątki, a my w tym przypadku musimy zdopingować wszystkich znajomych do głosowania.

Kołobrzeg

W dniach od 1 do 9 grudnia organizowaliśmy - po raz pierwszy w Kołobrzegu - "zimowy" obóz ogólno-usprawniający połączony z warsztatami tańca integracyjnego. Obóz odbył się w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji "Milenium" w Kołobrzegu. Ośrodek jest bardzo dobrze przystosowany dla osób niepełnosprawnych szczególnie poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mogliśmy korzystać z dwóch sal tanecznych, basenu, sauny, siłowni. Ośrodek zapewnił nam również pełne wyżywienie. Pod koniec obozu zespół tańca na wózkach zaprezentował swoje umiejętności licznie zgromadzonej publiczności na dużej sali konferencyjnej ośrodka. Koszty obozu zostały dofinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Urząd Miejski.

Zdjęcia z pobytu w galerii
Foto: Zbigniew Grad, Elżbieta Żwirko, Agnieszka Kufel-Żwirko, Iwona Miedzińska