HISTORIA

Lubuskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu powstało w 1989 r. W 1991 r., kiedy prezesowi udało się pozyskać pierwsze fundusze od sponsorów, zakupiono kilka wózków, wynajęto salę gimnastyczną, basen oraz zorganizowano pierwsze zajęcia. W tym samym roku odbył się pierwszy dwutygodniowy obóz rehabilitacyjny w Gościmiu, w którym uczestniczyło 40 osób oraz zlot sportowo-rekreacyjny. Sport bardzo szybko zdominował działalność Stowarzyszenia, ponieważ stał się najdoskonalszą formą rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Od 1992 r. Stowarzyszenie organizuje obozy o charakterze sportowym: letnie lekkoatletyczne obozy sportowe, na których uczestnicy głównie przygotowują się do zawodów dla osób poruszających się na wózkach oraz obozy pływackie. W 1992 r. odbył się pierwszy zagraniczny wyjazd na międzynarodowe zawody w Niemczech w Krautheim.
Dużym sukcesem Stowarzyszenia było zorganizowanie w 1993 r. 10-dniowej zagranicznej wycieczki do Włoch, na którą pojechało 35 osób niepełnosprawnych, w tym 17 osób na wózkach.
Rokrocznie LSINR kontynuuje organizowanie turnusów rehabilitacyjnych, obozów sportowych i zlotów. Odbywają się one m. in. w takich miejscowościach jak: Śremie, Wągrowcu, Radzyniu, Przełazach, Jeleniej Górze.
Sportowcy Stowarzyszenia startują w wielu imprezach krajowych i zagranicznych odbywających się na stadionach oraz trasach biegowych. Za granicą „biegacze” LSINR startowali w Niemczech, Rosji, Czechach i Austrii. Członkowie Stowarzyszenia rywalizują w takich dyscyplinach sportu jak lekkoatletyka (wyścigi na wózkach wyczynowych i zwykłych), pływanie, tenis stołowy. W tym czasie zdobyli wiele medali złotych, srebrnych i brązowych.
Ponadto sportowcy Stowarzyszenia uczestniczą w licznych zawodach krajowych, tj:
- mistrzostwach Polski w pływaniu,
- mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce,
- mistrzostwach Polski w tenisie stołowym,
- mistrzostwach Polski w maratonie na wózkach (w Warszawie, Wałbrzychu, Kaliszu, Pucku, Poznaniu, Jeleniej Górze),
- supermaratonach na 100 km w Kaliszu,
- biegach ulicznych z osobami pełnosprawnymi na różnych dystansach (m. in. w Zielonej Górze, Nowej Soli, Świebodzinie, Zbąszyniu, Wleniu, Świerzawie, Zamościu).