WYDARZENIA

Gościm 2019

W dniach od 1 do 5 maja bieżącego roku, podczas długiego majowego weekendu, spotkaliśmy się na naszym tradycyjnym zlocie rekreacyjno-sportowym. Tym razem zjechaliśmy się w Ośrodku Rehabilitacyjno Wypoczynkowym REHABILITACJA w Gościmiu. Podobnie jak w ubiegłym roku celem naszego zlotu było przeprowadzenie warsztatów zdrowego stylu życia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, sali gimnastycznej. Pogoda tym razem była dość kapryśna ale mimo to większość czasu spędzaliśmy na wolnym powietrzu. Udało się nawet wypłynąć na jezioro rowerem wodnym i kajakiem. W sobotę 4 maja rozegraliśmy nasz wewnętrzny turniej w boccie. Zajęte miejsca nie były takie ważne dlatego wszyscy zostali zwycięzcami. Były również pogadanki na temat zdrowego sposobu odżywiania. Nie zabrakło rozrywek tj. ogniska, wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej. Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu miasta Zielona Góra oraz gminy Świebodzin.

Zdjęcia z warsztatów w naszej galerii.

Wleń 2019

W dniu 28 kwietnia br. w miejscowości Wleń odbył się XXVII już Memoriał uliczny im. Michała Fludra. W memoriale uczestniczyli również zawodnicy niepełnosprawni w tym z Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu. Jak co roku byliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy. Kobiety miały do pokonania dystans 2 km, natomiast panowie 4km. I tak wśród pań - podobnie jak w ubiegłym roku - zwyciężyła Elżbieta Żwirko z Zielonej Góry prze Zofią Koszelą i Czesławą Merdą (obie ze Świebodzina). Wśród mężczyzn w kategorii wózków zwykłych tym razem pierwszy był Jerzy Soboń ze Świebodzina przed Zbigniewem Gradem z Zielonej Góry i Zenonen Sokołem z Wrocławia. Warto zaznaczyć, że zawodnicy stowarzyszenia uczestniczą w tym memoriale począwszy od 1992 roku. Oprócz strony sportowej naszego udziału w zawodach był również element turystyczny, gdyż niektórzy z nas wybrali się na zwiedzanie okolicy. Tym razem postanowiliśmy pojechać do leżących 30 km od Wlenia Kowar. Tam zwiedziliśmy niedawno otwarte Muzeum Sentymentu gdzie mogliśmy sobie przypomnieć lata 60 i 70 a następnie udaliśmy się do Parku Miniatur gdzie w skali mikro znajdowały się najciekawsze obiekty Dolnego Śląska

Fotki z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.

Drugi obóz rehabilitacyjno-sportowy 2018

W dniach od 10 do 21 grudnia byliśmy organizatorami drugiego już w tym roku obozu rehabilitacyjno sportowego dla osób niepełnosprawnych. Obóz odbył się w ośrodku rehabilitacyjno wypoczynkowym „WIELSPIN” w Wągrowcu. Uczestnikami były osoby niepełnosprawne ze schorzeniami narządu ruchu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda, poprawić technikę jazdy na wózkach.

Istotną nowością na naszym zgrupowaniu był kurs komputerowy dla osób najbardziej poszkodowanych, mających trudności w komunikowani się. Zajęcia komputerowe prowadzone były przez instruktora, który ma bardzo duże doświadczenie w tego rodzaju pracy, naszego kolegę, Kazimierza Dopierałę z Poznania. Nabyte umiejętności pozwolą tym osobom na kontakt z otoczeniem oraz korzystanie z internetu.

Bardzo aktywna była grupa trenująca grę w bocce, która miała możliwość wypróbowania świeżo zakupionych przez nasze stowarzyszenie piłek .

Zdjęcia z opisanego wydarzenia w naszej galerii.

VI Rzepiński Dzień Osoby Niepełnosprawnej

W dniu 07.12.2018r.na zaproszenie Rzepińskiego Stowarzyszenia SŁONECZKO mieliśmy zaszczyt wystąpić z pokazem tańca na wózkach. Zaprezentowaliśmy 5 tańców w 3 odsłonach. W pierwszej odsłonie był walc na dwie pary na wózkach oraz taniec do tematu muzycznego z filmu "Doktor Żiwago" W drugiej pokazaliśmy dwa tańce cygańskie. W trzecim naszym wyjściu na parkiet zaprezentowaliśmy po raz pierwszy nasz nowy układ w rytmie flamenco. Pokaz był bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność, która każdy taniec nagradzała gromkimi brawami

Dziękujemy bardzo organizatorom Stowarzyszenia Słoneczko za niezwykle miłe przyjęcie.

Zdjęcia jak zwykle w naszej galerii.

Mikołajkowy Turniej Bocci 2018

W dniu 6 grudnia 2018 roku w hali zielonogórskiego MOSiRu odbył się Mikołajkowy Turniej Bocci organizowany przez Stowarzyszenie "Zieloni". W turnieju tym wystąpiła raczkująca w tej dyscyplinie ekipa naszego stowarzyszenia złożona z naszych najlepszych zawodników. Byli to: Beata Iglińska, Alicja Gudzowska, Marian Gudzowski i Józef Nowotnik. A ponieważ był to turniej Mikołajkowy, zajęte miejsca nie były dla nas ważne. Najważniejszy był sam udział oraz dobra zabawa. Zdjęcia w naszej galerii.

Obóz rehabilitacyjno-sportowy Wągrowiec lipiec 2018

W dniach od 15 do 28 lipca 2018 roku byliśmy organizatorami obozu rehabilitacyjno sportowego dla osób niepełnosprawnych. Obóz odbył się w ośrodku rehabilitacyjno wypoczynkowym „WIELSPIN” w Wągrowcu. Uczestnikami były osoby niepełnosprawne ze schorzeniami narządu ruchu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda, poprawić technikę jazdy na wózkach, korzystać ze sprzętu wodnego czy też spróbować jazdy konnej lub pokonać liczącą ok 10 km ścieżkę spacerową wokół jeziora. W naszych zajęciach chętnie nam pomagały a czasami i uczestniczyły przebywające w ośrodku dzieci Najbardziej aktywna była grupa grająca w bocce oraz zespół tańca na wózkach. Nie zabrakło również rozrywek tj. wspólnych śpiewów, ogniska i zabawy tanecznej.

Zdjęcia z opisanego wydarzenia autorstwa Agnieszki Żwirko i Zbigniewa Grada w naszej galerii.

Warsztaty w Wągrowcu maj 2018

W dniach od 2 do 6 maja bieżącego roku, podczas długiego majowego weekendu, spotkaliśmy się na naszym tradycyjnym zlocie rekreacyjno-sportowym. Zjechaliśmy się w Ośrodku Rehabilitacyjno Wypoczynkowym WIELSPIN w Wągrowcu. Podobnie jak w ubiegłym roku celem naszego zlotu było przeprowadzenie warsztatów zdrowego stylu życia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka.

Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda czy też spróbować pokonać liczącą ok 10 km ścieżkę spacerową wokół jeziora.

Pogoda dopisała i większość spędziliśmy na wolnym powietrzu.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczestników warsztatów było spotkanie z alpakami. Są to bardzo miłe zwierzęta, podobne do lam a służące do terapii.

W sobotę 5 maja rozegraliśmy sparringowy mecz w boccie z przebywającą na zgrupowaniu sportowym w Wągrowcu ekipą „Startu” z Poznania. Wynik spotkania można uznać za remisowy ponieważ jedna z naszych drużyn swój mecz wygrała, druga natomiast nieznacznie przegrała

Były również pogadanki na temat zdrowego sposobu odżywiania. Nie zabrakło rozrywek tj. wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej. Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu miasta Zielona Góra oraz gminy Świebodzin. Zdjęcia z warsztatów w naszej galerii.

XVII Memoriał Uliczny Wleń 2018

W dniu 22 kwietnia br. w miejscowości Wleń odbył się XXVII Memoriał uliczny im. Michała Fludra. W memoriale uczestniczyli również zawodnicy niepełnosprawni w tym z Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu. Jak co roku byliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy. Kobiety miały do pokonania dystans 2 km, natomiast panowie 4km. I tak wśród pań zwyciężyła Elżbieta Żwirko z Zielonej Góry prze Zofią Koszelą i Czesławą Merdą (obie ze Świebodzina). Wśród mężczyzn w kategorii wózków zwykłych pierwszy był Zbigniew Grad przed Jerzym Soboniem ze Świebodzina i Zenonen Sokołem z Wrocławia. Warto zaznaczyć, że zawodnicy stowarzyszenia uczestniczą w tym memoriale począwszy od 1992 roku. Oprócz strony sportowej naszego udziału w zawodach był również element turystyczny, gdyż niektórzy z nas wybrali się na zwiedzanie okolicy. Fotki z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.

Obóz sportowo-rehabilitacyjny

W dniach od 25 listopada do 3 grudnia 2017 roku byliśmy organizatorami obozu sportowo- rehabilitacyjnego. Obóz odbył się w ośrodku rehabilitacyjno wypoczynkowym „WIELSPIN” w Wągrowcu. Uczestnikami były osoby niepełnosprawne ze schorzeniami narządu ruchu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda, uczestniczyć w aerobiku na siedząco czy też spróbować pokonać liczącą ok 10 km ścieżkę spacerową wokół jeziora.
Najbardziej aktywna była grupa grająca w bocce oraz zespół tańca na wózkach.
Ci pierwsi wzięli udział w turnieju bocce odbywającym się w miejscowości Skoki gdzie drużyna naszego stowarzyszenia w składzie: Józef Nowotnik, Beata Iglińska oraz Alina i Marian Gudzowscy zajęła wysokie 4 miejsce.
Tancerze na wózkach dali pokaz swoich umiejętności podczas uroczystego koncertu, który odbył się 1 grudnia w sali balowej ORW „Wielspin”. Koncert uświetnił swoim występem Wągrowiecki Chór Kameralny a dla licznie zgromadzonej widowni tańczyli: Zofia Koszela, Anna Szafratowicz, Elżbieta Żwirko, Czesława Merda, Zbigniew Grad, Jerzy Soboń oraz Larysa i Eugeniusz Skarupa.
Nie zabrakło również rozrywek tj. wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej.
Zdjęcia z opisanego wydarzenia autorstwa Elżbiety Gaińskiej i Aliny Gudzowskiej w naszej galerii.

Obóz sportowo rehabilitacyjny odbył się dzięki wsparciu finansowemu, miasta Zielona Góra, gminy Świebodzin oraz województwa Lubuskiego

Turniej boccii

10 czerwca br na sali gimnastycznej Zespołu Szkól Ekologicznych w Zielonej Górze zawodnicy naszego stowarzyszenia po raz pierwszy wystartowali w turnieju bocce. Turniej został zorganizowany dla nas przez Integracyjny Klub Sportowy "Zieloni", który już od 5 lat zajmuje się tą dziedziną sportu. "Zieloni" oczywiście wygrali ten turniej ale tuż za nimi uplasowały się 3 nasze drużyny. Emocji i dobrej zabawy nie brakowało.

Zdjęcia z tego wydarzenia wykonane przez Agnieszkę Żwirko w naszej galerii.

Pokaz

27 maja 2017 roku mieliśmy przyjemność wystąpić z pokazem tańca podczas II Integracyjnych Mistrzostw Polski Akademickich Zespołów Sportowych w Boccia. Zaprezentowaliśmy 2 w bloki taneczne. W pierwszym taniec na dwie pary tzw. Combi a w drugim bloku znalazły się tańce cygańskie. Pokaz spotkał się z dobrym przyjęciem widzów. Krótki fotoreportaż z tego pokazu w naszej galerii.

Wleń 2017

W dniu 7 maja br. w miejscowości Wleń odbył się XXVI Memoriał uliczny im. Michała Fludra. W memoriale uczestniczyli również zawodnicy niepełnosprawni w tym z Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu. Jak co roku byliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy. Kobiety miały do pokonania dystans 2 km, natomiast panowie 4km. I tak wśród pań zwyciężyła Anna Szafratowicz ze Świebodzina przed Elżbietą Żwirko z Zielonej Góry i Zofią Koszelą (Świebodzin). Czwarta była Regina Olszewska przed Danutą Witkowską (również ze Świebodzina). Wśród mężczyzn w kategorii wózków zwykłych pierwszy był Zbigniew Grad przed Wieslawem Dylewskim( obaj z Zielonej Góry) i Zenonen Sokołem z Wrocławia. W kategorii wózków wyczynowych na dystansie 10 km zwyciężył Jerzy Soboń ze Świebodzina. Warto zaznaczyć, że zawodnicy stowarzyszenia uczestniczą w tym memoriale począwszy od 1992 roku. Fotki z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.

Warsztaty zdrowego stylu

W dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2017roku, podczas długiego majowego weekendu, spotkaliśmy się na naszym tradycyjnym zlocie rekreacyjno-sportowym. Zjechaliśmy się w Ośrodku Rehabilitacyjno Wypoczynkowym WIELSPIN w Wągrowcu. Podobnie jak w ubiegłym roku celem naszego zlotu było przeprowadzenie warsztatów zdrowego stylu życia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z korzyściami jakie niesie dla naszego zdrowia każda forma aktywności fizycznej. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu bogatego zaplecza rehabilitacyjno-sportowego ośrodka. Każdy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności - mógł wziąć udział w zajęciach na basenie, kręgielni, zagrać w tenisa stołowego, w boccie lub bilarda, uczestniczyć w aerobiku na siedząco czy też spróbować pokonać liczącą ok 10 km ścieżkę spacerową wokół jeziora. Były również pogadanki na temat zdrowego sposobu odżywiania oraz naturalnych metod leczenia Nie zabrakło również rozrywek tj. wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej. Zdjęcia z warsztatów w naszej galerii.

Setna rocznica urodzin dr Wierusza

27 kwietnia 2017 w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Dr Lecha Wierusza w Świebodzinie odbyła się uroczystość z okazji 100 Lecia urodzin Patrona Szkoły. Przybyło wielu gości: żona Doktora Pani Zuzanna Wierusz z córkami, Starosta świebodziński, nauczyciele i wychowawcy z Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno Ortopedycznego. Dużą grupą przyjechali także zrzeszeni w stowarzyszeniu OPTY byli pacjenci Ośrodka w Świebodzinie. Andrzej Medyński prezentował swoją nową książkę pt. "Tu był mój dom - Era Doktora Wierusza w Świebodzińskim Ośrodku". Janina Ochojska w swoich wspomnieniach przedstawiła sylwetkę Doktora. A w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie szkoły oraz Zespół Tańca na Wózkach naszego stowarzyszenia. Warto zaznaczyć, że kilkoro czlonków naszego zespolu oraz wielu innych czlonków stowarzyszenia bylo pacjentami dra Wierusza.

Więcej zdjęć oraz informacji na temat tej uroczystości można na znaleźć na stronie grupy Opty pod adresem: http://opty.info/